„Lutherko“ je jedno z príjemnejších miest, kde si v Gelnici môžte len tak posedieť. Práve tam jedného dňa padol tento návrh: „Spravme festival… TU!“ Spojili sme sily s mestom Gelnica, privolali trenčiansky TRAKT a s pomocou Fondu na podporu umenia zaradili Lutherovo námestie do mapky prvých Gelnických iluminácií. Ako to vyzeralo a o čo vlastne ide?
Tento multižánrový festival spája výtvarné umenie, digitálne umenie, literatúru a hudbu. Jeho zaradenie prevažne do verejného priestoru ho približuje širšiemu publiku, no predovšetkým dáva týmto známym miestam v meste novú podobu. Okrem spomínaného námestia padol výber na park pri železničnej stanici Gelnica mesto a Banícke múzeum.
Iluminácie zahájila čítačka autorov spišskonovoveského vydavateľstva FAMA Art. Tí prečítali úryvky zo svojich diel vydaných pod touto literárnou platformou. V rovnakom čase sa pre návštevníkov otvorili výstavy. „Inventúra“ predstavila náhľad do pohostinstiev v doline, objektívom Dominiky Čarnej. Charakter tejto foto série sa približuje psychologickému portrétu. Ako prezradila sama autorka, tieto fotografie by nevznikli bez zblíženia sa s portrétovanými, ktorí si voči nej najprv museli vytvoriť dôveru. Táto výstava bola doplnená o záznamy korešpondencie „problémového pohostinstva“ so zástupcami mesta z čias socializmu.
Projekt Čierne diery mnoho z vás určite pozná. Nadšenci industriálnej architektúry vo svojom voľnom čase dokumentujú prevažne zanedbané technické pamiatky, propagujú ich, vytvárajú originálne grafiky a mnoho ďalšieho. Nakoľko sa mnoho z týchto stavieb nachádza práve na Spiši a Gemeri, chceli sme sa pridať k šíreniu osvety o týchto zabudnutých skvostoch. V spolupráci s Čiernymi dierami sme pripravili rovnomennú výstavu v priestoroch podzemia Baníckeho múzea. To je tiež takouto „čiernou dierou“, keďže sa tam za normálnych okolností verejnosť nedostane.
Výstava „Bločky“ výtvarníčky Veroniky Kollárovej reagovala na konzumný spôsob života a nadprodukciu skrz prácu s pokladničnými bločkami. Minimalistické objekty vznikali akumuláciou tohto materiálu. Autorka využila tiež teplocitlivosť papiera, vďaka čomu mohla vytvárať farebné prechody a kontrasty vo svojich objektoch.
Koncert ska kapely Smola a hrušky pripravil návštevníkov na inštalácie po zotmení.
Na Lutherovom námestí sa odohrával happening „Oslava“ dizajnérky a výtvarníčky Ľubice Mildeovej. Tá zozbierala vyhodený nábytok Gelničanov, ktorý so sebou niesol vlastné príbehy. Akumuláciou viacerých kusov vytvorila niekoľko rozmerných objektov rozmiestnených po námestí. Tie boli posiaté sviečkami, ktoré mohli ľudia sami zapáliť a položiť na voskom pokryté skulptúry. Každou ďalšou sviečkou na torte má človek viac skúseností, zážitkov, spomienok. Autorka sa vo svojej inštalácii zamýšľala nad touto pamäťou v prípade nábytku, ktorý „si toho pamätá veľa“.
Digitálne umenie bolo zastúpené tromi projektmi. Videomapping „Na Lutherku“ od Filipa Kmeťa a Pavla Soukala pútavou formou rozhýbal fasádu jednej z klasicistických budov na námestí. Druhý videomapping bol projektovaný na vežu bývalej radnice. Projekciu za Zapadnutý KÚT pripravil Ľubomír Slovinský. Čakanie na premietanie si mohli ľudia skrátiť interaktívnym projektom Pavla Soukala, digitálnymi graffitmi. Pomocou špeciálneho spreja a projekcie je možné maľovať na fasádu budovy ľubovoľné motívy.
Posledným spotom festivalu bolo miesto, kde sa kedysi nachádzala židovská synagóga. Tú ešte pred vojnou stihol podobne smutný osud ako neskôr väčšinu židovskej populácie v Gelnici. Túto udalosť si formou svetelnej inštalácie s názvom „V ohni“ pripomenuli architektky Gabriela Lenďáková a Nora Žaludeková.